Жамбил (округ во Алмати)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жамбил
District
Жамбыл ауданы
Држава  Казахстан
Округ Алмати
Административен центар Узинагаш
Часовен појас БВ +6 (UTC+6)

Жамбил (казашки: Жамбыл ауданы) е округ на покраината Алмати во Казахстан. Административен центар на округот е Узинагаш.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]