Кеген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеген
Кеген
село
ЗемјаКазахстан
ОбластАлматинска
ОкругКеген
Население (2009)
 • Вкупно9.049
Часовен појасОмско (UTC+6)
Пошт. бр.041400
Повик. бр.72777

Кеген (казашки: Кеген) — село во источниот дел на округот Кеген во Алматинската област, југоисточен Казахстан. Населението брои
9,049 жители (2009);[1] 8,078 жители (1999).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население Республики Казахстан“. Департамент социальной и демографической статистики. Посетено на 8 December 2013. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „kz2009Census“ е зададен повеќепати со различна содржина.