Коксу (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коксу
District
Көксу ауданы
Држава Казахстан
ОкругАлмати
Административен центарБалпик Би
Часовен појасБВ (UTC+6)

Коксу (казашки: Көксу ауданы) е округ на Алмати во Казахстан. Административен центар на округот е Балпик Би town.[1] Името овој округ го добил според најдолгата река во овој регион: Коксу.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]