Алакол (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алакол
Округ
Алакөл ауданы
Држава  Казахстан
Округ Покраина Алмати
Административен центар Ушарал
Часовен појас БВ (UTC+6)

Алакол (казашки: Алакөл ауданы) е округ на покраината Алмати во Казакстан. Административен центар е Ушарал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]