Окрузи во Казахстан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Окрузи на Казахстан)
Реоните во Казахстан.

Казахстан е поделен на 170 реони (казашки: аудандар, руски: районы) како негова второстепена управна единица, под областите. Тоа се следнве (наведени по области):

Акмолинска[уреди | уреди извор]

Актобинска[уреди | уреди извор]

Алматинска[уреди | уреди извор]

Атирауска[уреди | уреди извор]

Источноказахстанска[уреди | уреди извор]

Карагандинска[уреди | уреди извор]

Костанајска[уреди | уреди извор]

Кизилординска[уреди | уреди извор]

Мангистауска[уреди | уреди извор]

Северноказахстанска[уреди | уреди извор]

Павлодарска[уреди | уреди извор]

Јужноказахстанска[уреди | уреди извор]

Западноказахстанска[уреди | уреди извор]

Жамбилска[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. East Kazakhstan Province (official site)
  2. „Kostanay Province (official site)“. Архивирано од изворникот на 2008-05-22. Посетено на 2009-12-28.
  3. „North Kazakhstan Province (official website)“. Архивирано од изворникот на 2012-02-07. Посетено на 2009-12-28.
  4. „Pavlodar Statistics“. Архивирано од изворникот на 2008-04-21. Посетено на 2009-12-28.
  5. „Pavlodar Province Statistics“. Архивирано од изворникот на 2008-04-24. Посетено на 2009-12-28.
  6. „South Kazakhstan Province (official website)“. Архивирано од изворникот на 2008-04-08. Посетено на 2009-12-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]