Сарикол (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сарикол
Округ
Сарыкөл ауданы
Амблем на Сарикол
Амблем
Sarykol District Kazakhstan.png
Држава Казахстан
ПокраинаПокраина Костанај
ЦентарСарикол
Часовен појас+6 (UTC+6)

Сарикол (казашки: Сарыкөл ауданы) е округ во Казахстан во покраината Костанај со центар град Сарикол.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]