Кармакши (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кармакши
Округ
Қармақшы ауданы
Амблем на Кармакши
Амблем
Karmakshy District Kazakhstan.png
Држава Казахстан
ПокраинаПокраина Кизилорда
ЦентарЖосали
Часовен појасEast (UTC+6)

Кармакши (казашки: Қармақшы ауданы) е округ во Казахстан во покраината Кизилорда со центар град Жосали.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]