Актобинска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Актобиснка област
Ақтөбе облысы
Актюбинская область
Област
Актобинската област во Казахстан
Актобинската област во Казахстан
Координати: 50°17′ СГШ 57°10′ ИГД / 
Држава Казахтан
Админ. центар Актобе
Управа
 • Управник Елеусеин Сагиндиков
Површина
 • Вкупна 300.600 km2 (116,100 sq mi)
Население (2005-01-01)
 • Вкупно 678.900
 • Густина 2.3/km2 (5.8/sq mi)
Часовен појас Запад (UTC+5)
 • Лете (DST) not observed (UTC+5)
Поштенски број 030000
Повикувачки број +7 (713)
ISO 3166 KZ-AKT
Рег. таб. D
Окрузи 12
Градови 8
Села 441 [1]
Мреж. место http://www.akto.kz

Актобинска област (казашки: Ақтөбе облысы, Aqtöbe oblısı, اقتوبە وبلىسى') е една од 14 покраини на Казахстан. Главен град на покраината е Актобе со население од околу 340.000 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]