Јужноказахстанска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужноказахстанска област
Оңтүстік Қазақстан облысы
Южно-Казахстанская область
Област
Грб на Јужноказахстанска област
Јужноказахстанската област во Казахстан
Јужноказахстанската област во Казахстан
Координати: 43°00′N 068°30′E / 43.000° СГШ; 68.500° ИГД / 43.000; 68.500Координати: 43°00′N 068°30′E / 43.000° СГШ; 68.500° ИГД / 43.000; 68.500
Држава Казахстан
Админ. центарШимкент
Управа
 • УправникАскар Мирзакметов
Површина[1]
 • Вкупна117.300 км2 (45,300 ми2)
Население (2007-01-01)[1]
 • Вкупно2.282.500
 • Густина19/км2 (50/ми2)
Часовен појасисточен (UTC+6)
 • Лете (ЛСВ)не се применува (UTC+6)
Поштенски број160000
Повикувачки број+7 (725)
ISO 3166KZ-ZHA
Рег. таб.X
Области11
Градови8
Паланки13
Села932
Мреж. местоwww.ontustik.gov.kz

Јужноказахстанска област (казашки: Оңтүстік Қазақстан облысы, руски: Южно-Казахстанская область) — една од 14-те области во Казахстан. Главен град е Шимкент со население од 539.600 жители. Целата област има 2.282.500 жители.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во областа има 11 окрузи:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Official site - General Information“. Архивирано од изворникот на 2011-07-22. Посетено на 2011-06-29.
  2. „South Kazakhstan Province (official website)“. Архивирано од изворникот на 2008-04-08. Посетено на 2011-06-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]