Кизилординска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кизилординска област
Қызылорда облысы
Кызылординская область
Област
Реката Сир Дарја во Кизилорда
Реката Сир Дарја во Кизилорда
Грб на Кизилординска област
Кизилординската област во Казахстан
Кизилординската област во Казахстан
Координати: 45°0′N 64°0′E / 45.000° СГШ; 64.000° ИГД / 45.000; 64.000Координати: 45°0′N 64°0′E / 45.000° СГШ; 64.000° ИГД / 45.000; 64.000
Држава Казахстан
Админ. центарКизилорда
Управа
 • УправникМукатар Кул-Мухамед
Површина
 • Вкупна226.000 км2 (87,000 ми2)
Население (2006-09-01)
 • Вкупно596.000
 • Густина2,6/км2 (6,8/ми2)
Часовен појасисточен (UTC+6)
 • Лете (ЛСВ)не се применува (UTC+6)
Поштенски број120000
Повикувачки број+7 (724)
ISO 3166KZ-KZY
Рег. таб.N
Области7
Градови2
Паланки6
Мреж. местоhttp://www.kyzylorda.kz/

Кизилординслка област (казашки: Қызылорда облысы; руски: Кызылординская область) — една од 14 области во Казахстан. Главен град е Кизилорда со население од 157.400 жители.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во областа има 7 окрузи:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]