Атирауска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атирауска област)
Атырау облысы
Атырауская область
Џамијата Манџали
Џамијата Манџали
Atirau obl.svg
Координати: 47°07′00″ СГШ 51°53′00″ ИГД / 
Држава Казахстан
Главен град Атирау
Управа
 • Управник Бергеј Рискалиев
Површина
 • Вкупна 118.600 км2
Население (2006)[1]
 • Вкупно 479.984
 • Густина 4.0.470.826.306.914.0/км2
Повик. бр. +7 (712)
ISO 3166-2 ATY
Регистарски таблички E
Окрузи 7
Градвои 2
Помали градови 10
Села 188
Мреж. место e-atyrau.kz

Атирауска област (казашки: Атырау облысы, руски: Атырауская область) — една од 14-те области на Казахстан. Сместена е во западниот дел на земјата околу североисточниот дел на Каспиското Море. Главен град на облата е Атирау, со население од 142.000 жители, вкупното население на областа изнесува 480.000 жители. Казаците се присутни со околу 80% од населението на областа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • National Geographic Atlas of the World, VIII изд.