Прејди на содржината

Павлодарска област

Координати: 52°18′N 76°57′E / 52.300° СГШ; 76.950° ИГД / 52.300; 76.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Павлодарска област
Павлодар облысы
Павлодарская область
Област
Грб на Павлодарска област
Павлодарската област во Казахстан
Павлодарската област во Казахстан
Координати: 52°18′N 76°57′E / 52.300° СГШ; 76.950° ИГД / 52.300; 76.950
Држава Казахстан
Админ. центарПавлодар
Управа
 • УправникБакауов, Булат Жумабекович
Површина[1]
 • Вкупна124.800 км2 (48,200 ми2)
Население (2007-01-01)[1]
 • Вкупно744.860
 • Густина6,0/км2 (15/ми2)
Час. појасисточен (UTC+6)
 • Лето (ЛСВ)не се применува (UTC+6)
Поштенски број140100 - 141200
Повикувачки број+7 (718)
ISO 3166KZ-PAV
Рег. таб.S, 14
Окрузи10
Градови3
Села504 [2]
Мреж. местоhttp://akimat-pvl.gov.kz/index.php?lang=kz

Павлодарска област (казашки: Павлодар облысы, руски: Павлодарская область) — една од 14-те области во Казахстан. Главен град е Павлодар, со население од 300.200 жители. Целата област има 744,860 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]