Западноказахстанска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Западноказахстанска област
Солтүстік Қазақстан облысы
Северо-Казахстанская область
Област
Грб на Западноказахстанска област
Грб
Западноказахстанската област во Казахстан
Западноказахстанската област во Казахстан
Координати: 54°53′ СГШ 69°10′ ИГД / 
Држава  Казахстан
Админ. центар Петропавловск
Управа
 • Управник Серик Вилјалов
Површина[1]
 • Вкупна 98.040 km2 (37,850 sq mi)
Население (2005-01-01)[1]
 • Вкупно 665.800
 • Густина 6.8/km2 (18/sq mi)
Часовен појас источен (UTC+6)
 • Лете (DST) не се применува (UTC+6)
Поштенски број 150000
Повикувачки број +7 (715)
ISO 3166 KZ-SEV
Рег. таб. T
Окрузи 13
Градови 5
Села 208
Мреж. место http://www.sko.kz

Западноказахстанска област (казашки: Солтүстік Қазақстан облысы, руски: Северо-Казахстанская область) — една од 14-те области на Казахстан. Главен град е Петропавловск, со население од 193.300 жители. Целата област има 665.800 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]