Карагандинска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карагандинска област
Қарағанды облысы
Карагандинская область
Област
Природниот парк Каркарали
Природниот парк Каркарали
Грб на Карагандинска област
Карагандинската област во Казахстан
Карагандинската област во Казахстан
Координати: 48°0′N 71°0′E / 48.000° СГШ; 71.000° ИГД / 48.000; 71.000Координати: 48°0′N 71°0′E / 48.000° СГШ; 71.000° ИГД / 48.000; 71.000
Земја Казахстан
Админ. центарКараганда
Управа
 • УправникБауржан Абдишев
Површина[1]
 • Вкупна427.982 км2 (165,245 ми2)
Најг. вис.&100000000000015000000001.500 м
Најм. вис.&10000000000000500000000500 м
Население (2013-02-01)[2]
 • Вкупно1.363.638
 • Густина3,2/км2 (8,3/ми2)
Часовен појасисточен (UTC+6)
 • Лете (ЛСВ)не се применува (UTC+6)
Пошт. бр.100000
Повик. бр.+7 (721)
ISO 3166KZ-KAR
Рег. таб.09, M
Окрузи9
Градови11
Паланки39
Села557 [3]
Мреж. местоkaraganda-region.kz

Карагандинска област (казашки: Қарағанды облысы, руски: Карагандинская область) — област во средишниот дел на Казахстан. Главен град е Караганда (или Караганди). Бројот на жители во областаа изнесува 1.375.000.

Историја[уреди | уреди извор]

Областа е на интезивна експлоатација на јаглен за време на СССР, но и седиште на неколку кампови за присилна работа на Германци во периодот после Втората светска војна.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во областа има 9 окрузи:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]