Источноказахстанска област

Координати: 49°57′N 82°37′E / 49.950° СГШ; 82.617° ИГД / 49.950; 82.617
Од Википедија — слободната енциклопедија
Источноказахстанска област
Шығыс Қазақстан облысы
Восточно-Казахстанская область
Област
Џамија во Семеј
Џамија во Семеј
Местоположба на областа во Казахстан
Местоположба на областа во Казахстан
Координати: 49°57′N 82°37′E / 49.950° СГШ; 82.617° ИГД / 49.950; 82.617
Округ Казахстан
Админ. центарОскемен
Управа
 • УправникЈанибек Карибјанов
Површина
 • Вкупна283.300 км2 (109,400 ми2)
Население (2005-01-01)[1]
 • Вкупно1.442.000
 • Густина5,1/км2 (13/ми2)
Часовен појасисточен (UTC+6)
 • Лете (ЛСВ)не се применува (UTC+6)
Поштенски број070000
Повикувачки број+7 (722), +7 (723)
ISO 3166KZ-VOS
Рег. таб.F
Окрузи15
Градови10
Населени места30
Села870
Мреж. местоhttp://akimvko.gov.kz/

Источноказахстанска област (казашки: Шығыс Қазақстан облысы, руски: Восточно-Казахстанская область) — една од 14-те области во Казахстан.

Демографија[уреди | уреди извор]

65% од населеинето се етнички Казаци и 30% се Руси.[2]

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во областа има 15 окрузи:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]