Бородулика (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борудулика
Округ
Бородулиха ауданы
Грб на Борудулика
Координати: 50°42′51″N 80°55′50″E / 50.71417° СГШ; 80.93056° ИГД / 50.71417; 80.93056
Држава Казахстан
ОкругИсточен Казахстан
Административен центарБородулика
Површина
 • Вкупна6,989,92 км2 (2,69.882 ми2)
Часовен појасБВ (UTC+6)
Мреж. местоhttp://boroduliha.vko.gov.kz/

Бородулика (казашки: Бородулиха ауданы) е округ на покраината Источен Казахстан во Казахстан. Административен центар на округот е градот Бородулика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]