Источноказахстанска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Источноказахстанска област
Шығыс Қазақстан облысы
Восточно-Казахстанская область
Област
Џамија во Семеј
Џамија во Семеј
Местоположба на областа во Казахстан
Местоположба на областа во Казахстан
Координати: 49°57′ СГШ 82°37′ ИГД / 
Округ  Казахстан
Админ. центар Оскемен
Управа
 • Управник Јанибек Карибјанов
Површина
 • Вкупна 283.300 км2
Население (2005-01-01)[1]
 • Вкупно 1.442.000
 • Густина 5.0.900.105.894.811.0/км2
Часовен појас источен (UTC+6)
 • Лете (DST) не се применува (UTC+6)
Поштенски број 070000
Повикувачки број +7 (722), +7 (723)
ISO 3166 KZ-VOS
Рег. таб. F
Окрузи 15
Градови 10
Населени места 30
Села 870
Мреж. место http://akimvko.gov.kz/

Источноказахстанска област (казашки: Шығыс Қазақстан облысы, руски: Восточно-Казахстанская область) — една од 14-те области во Казахстан.

Демографија[уреди | уреди извор]

65% од населеинето се етнички Казаци и 30% се Руси.[2]

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во областа има 15 окрузи:

Наводи[уреди | уреди извор]

External links[уреди | уреди извор]