Тарбагатај (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тарбагатај
Округ
Тарбағатай ауданы
Држава Казахстан
ОкругИсточен Казахстан
Административен центарАксуат
Часовен појасБВ (UTC+6)

Тарбагатај (казашки: Тарбағатай ауданы)) е округ на покраината Источен Казахстан во Казахстан. Административен центар на округот е градот Аксуат.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]