Алматинска област

Координати: 45°0′N 78°0′E / 45.000° СГШ; 78.000° ИГД / 45.000; 78.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алматинска област
Алматы облысы
Алматинская область
Област
Грб на Алматинска област
Алматинската област во Казахстан
Алматинската област во Казахстан
Координати: 45°0′N 78°0′E / 45.000° СГШ; 78.000° ИГД / 45.000; 78.000
ДржаваКазахстан
Адмн. центарТалдикорган
Управа
 • УправникУмбетов Серик
Површина[1]
 • Вкупна224.000 км2 (86,000 ми2)
Население (2006-01-01)[1]
 • Вкупно1.603.700
 • Густина7,2/км2 (19/ми2)
Час. појасисточен (UTC+6)
 • Лете (ЛСВ)не се применува (UTC+6)
Поштенски број040000
Повикувачки број+7 (727), +7 (728)
ISO 3166KZ-ALM
Рег. таб.B
Области16
Градови10
Паланки15
Села769
Мреж. местоhttp://www.almaty-reg.kz

Алматинска област (казашки: Алматы облысы, руски: Алматинская область) — област во Казахстан. Главен град е Талдикорган, со население од 118.400 жители. Областа има вкупно 1.603.700 жители.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во областа има 16 окрузи:

Наводи[уреди | уреди извор]