Прејди на содржината

Мангистауска област

Координати: 43°52′N 052°00′E / 43.867° СГШ; 52.000° ИГД / 43.867; 52.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мангистауска област
Маңғыстау облысы
Мангистауская область
Област
Мангистауската област во Казахстан
Мангистауската област во Казахстан
Координати: 43°52′N 052°00′E / 43.867° СГШ; 52.000° ИГД / 43.867; 52.000
Држава Казахстан
Админ. центарАктау
Управа
 • УправникКримбек Кушербајев
Површина[1]
 • Вкупна165.600 км2 (63,900 ми2)
Население (2006-12-01)[2]
 • Вкупно373.400
 • Густина2,3/км2 (5,8/ми2)
Час. појасзападен (UTC+5)
 • Лето (ЛСВ)не се применува (UTC+5)
Поштенски број130000
Повикувачки број+7 (729)
ISO 3166KZ-MAN
Рег. таб.R
Окрузи5
Градови3
Паланки6
Села30
Мреж. местоwww.mangystau.kz

Мангистауска област (казашки: Маңғыстау облысы, руски: Мангистауская область) — една од 14-те области на Казахстан. Главен град е Актау, со население од 154.000 жители (2004), а целата област има вкупно 373.400 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]