Костанајска област

Координати: 53°12′N 63°38′E / 53.200° СГШ; 63.633° ИГД / 53.200; 63.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Костанајска област
Қостанай облысы
Костанайская область
Област
Грб на Костанајска област
Мапа на Казахстан, локацијата на покраината Костанај е обележана со зелена боја
Мапа на Казахстан, локацијата на покраината Костанај е обележана со зелена боја
Координати: 53°12′N 63°38′E / 53.200° СГШ; 63.633° ИГД / 53.200; 63.633
Држава Казахстан
Главен градКостанај
Управа
 • УправникСергеј Кулагин
Површина[1]
 • Вкупна196.000 км2 (76,000 ми2)
Население (2007-01-01)[1]
 • Вкупно900.300
 • Густина4,6/км2 (12/ми2)
Час. појасисточен (UTC+6)
 • Лете (ЛСВ)не се применува (UTC+6)
Поштенски број110000
Повикувачки број+7 (714)
ISO 3166KZ-KUS
Рег. таб.P
Окрузи16
Градови6
Населени места8
Села255
Мреж. местоhttp://www.kostanay.kz

Костанајска област (казашки: Қостанай облысы, руски: Костанайская область) — една од 14-те области на Казахстан. Главен град е Костанај со население од 207.000 жители, додека целата покраина има 900.300 жители, или[2] 23% од населението на областа. Друг поголем град во областа е Рудни.

Градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Official site - General Information“. Архивирано од изворникот на 2008-05-22. Посетено на 2011-06-30.
  2. „Град Костанај“. Архивирано од изворникот на 2011-07-21. Посетено на 2011-06-30.