Северноказахстанска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северноказахстанска област
Солтүстік Қазақстан облысы
Северо-Казахстанская область
Област
Грб на Северноказахстанска област
Северен Казахстан на карта на Казахстан
Северен Казахстан на карта на Казахстан
Координати: 54°53′N 69°10′E / 54.883° СГШ; 69.167° ИГД / 54.883; 69.167Координати: 54°53′N 69°10′E / 54.883° СГШ; 69.167° ИГД / 54.883; 69.167
ДржаваКазахстан
Админ. центарПетропавловск
Управа
 • УправникСерик Вилјалов
Површина[1]
 • Вкупна98.040 км2 (37,850 ми2)
Население (2005-01-01)[1]
 • Вкупно665.800
 • Густина6,8/км2 (18/ми2)
Часовен појасисточен (UTC+6)
 • Лете (ЛСВ)не се применува (UTC+6)
Поштенски број150000
Повикувачки број+7 (715)
ISO 3166KZ-SEV
Рег. таб.T
Окрузи13
CitiesГрадови5
Села208
Мреж. местоhttp://www.sko.kz

Северен Казахстан (казашки: Солтүстік Қазақстан облысы, руски: Северо-Казахстанская область) — една од 14-те области во Казахстан. Главен град е Петропавловск со население од 193.300 жители Вкупното население на облата брои 665.800 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]