Саркант (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саркант
District
Сарқант ауданы
Држава Казахстан
ОкругАлмати
Административен центарСарканд
Час. појасБВ +6 (UTC+6)

Саркант (казашки: Сарқант ауданы) е округ на покраината Алмати во Казахстан. Административен центае на округот е Сарканд.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]