Арал (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арал
Округ
Арал ауданы
Грб на Арал
Координати: 46°46′00″N 61°40′00″E / 46.76667° СГШ; 61.66667° ИГД / 46.76667; 61.66667
Држава Казахстан
ПокраинаПокраина Кизилорда
ЦентарАрал
Основано1938
Површина
 • Вкупна55,100 км2 (21,274 ми2)
Часовен појасEast (UTC+6)
Мреж. местоhttp://aral.gov.kz/ru/

Арал (казашки: Арал ауданы) е округ во Казахстан во покраината Кизилорда со центар град Арал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]