Таскала (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Таскала
Округ
Тасқала ауданы
Држава Казахстан
ПокраинаЗападен Казахстан
ЦентарКаменка
Часовен појасWest (UTC+5)

Таскала (казашки: Тасқала ауданы) е округ во Казахстан во покраината Западен Казахстан. Центар е градот Каменка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]