Мерке (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мерки
Округ
Меркі ауданы
Грб на Мерки
Merkì District Kazakhstan.png
Merki District Kazakhstan.png
Координати: 42°52′48″N 73°10′18″E / 42.88000° СГШ; 73.17167° ИГД / 42.88000; 73.17167
Држава Казахстан
ПокраинаЖамбил
ЦентарМерки
Површина
 • Вкупна7,100 км2 (2,741 ми2)
Часовен појасEast (UTC+6)

Мерки (казашки: Меркі ауданы) е округ во Казахстан во покраината Жамбил. Центар е Мерки.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]