Жамбилска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Жамбил (покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жамбилска област
Жамбыл облысы
Жамбылская область
Област
Грб на Жамбилска област
Жамбилската област во Казахстан
Жамбилската област во Казахстан
Координати: 44°0′N 72°0′E / 44.000° СГШ; 72.000° ИГД / 44.000; 72.000Координати: 44°0′N 72°0′E / 44.000° СГШ; 72.000° ИГД / 44.000; 72.000
Држава Казахстан
Админ. центарТарас
Управа
 • УправникЏексембин Борибај
Површина[1]
 • Вкупна144.200 км2 (55,700 ми2)
Население (2005-12-01)[1]
 • Вкупно1.000.000
 • Густина6,9/км2 (18/ми2)
Часовен појасEast (UTC+6)
 • Лете (ЛСВ)not observed (UTC+6)
Поштенски број080000
Повикувачки број+7 (726)
ISO 3166KZ-ZHA
Рег. таб.H
Области10
Градови4
Села367
Мреж. местоhttp://www.zhambyl.kz/

Жамбилска област (казашки: Жамбыл облысы, руски: Жамбылская область) — една од 14 области во Казахстан. Главен град е Тарас. Населението брои околу милион жители, а градот има 335.100 жители.

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Окрузи[уреди | уреди извор]

Во областа има 10 окрузи:

Галерија[уреди | уреди извор]

Надорешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]