Аколски реон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аколски реон
Округ
Ақкөл ауданы
Грб на Аколски реон
Грб
Kazakhstan Akkol District.png
Координати: 52°00′00″N 70°55′00″E / 52.00000° СГШ; 70.91667° ИГД / 52.00000; 70.91667
Држава Казахстан
ПокраинаАкмола
ЦентарАкол
Површина
 • Вкупна9,400 км2 (3,629 ми2)
Часовен појасБВ (UTC+6)

Аколски реон (казашки: Ақкөл ауданы) е округ во Казахстан во покраината Акмоле во северен Казахстан.

Поврзано[уреди | уреди извор]