Курмангази (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Курмангази
Округ
Құрманғазы ауданы
Држава Казахстан
ОкругАтирау
Административен центарГаниушкино
Часовен појас+5 (UTC+5)

Курмангази (казашки: Құрманғазы ауданы, Qurmanğazı awdanı') е округ на покраината Атирау во Казахстан. Административен центар на округот е градот Ганиушкино.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]