Каракија (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каракија
Округ
Қарақия ауданы
ДржаваКазахстан
ПокраинаПокраина Мангистау
ЦентарКурик
Часовен појас+5 (UTC+5)

Каракија (казашки: Қарақия ауданы) е округ во Казахстан во покраината Мангистау со центар Курик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]