Прејди на содржината

Егиндикол (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Егндикол
Округ
Егіндікөл ауданы
Грб на Егндикол
Држава Казахстан
ПокраинаАкмола
ЦентарЕгиндикол
Основано1971
Површина
 • Вкупна5,400 км2 (2,085 ми2)
Час. појасБВ (UTC+6)

Егиндикол (казашки: Егіндікөл ауданы) е округ во Казахстан во покраината Акмоле во северен Казахстан.

Поврзано[уреди | уреди извор]