Созак (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Созак
Округ
Созақ ауданы
Држава Казахстан
ПокраинаПокраина Јужен Казахстан
ЦентарШолакорган
Часовен појасEast (UTC+6)

Созак (казашки: Созақ ауданы) е округ во Казахстан во покраината Јужен Казахстан. Центар е градот Шолакорган.[1]

Навови[уреди | уреди извор]