Мендикара (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мендикара
Округ
Меңдіқара ауданы
Амблем на Мендикара
Амблем
Држава Казахстан
ПокраинаПокраина Костанај
ЦентарБоровској
Часовен појас+6 (UTC+6)

Мендикара (казашки: Меңдіқара ауданы) е округ во Казахстан во покраината Костанај со центар град Боровској.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]