Акжаик (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Акжаик
Округ
Ақжайық ауданы
KazakhstanAkzhaikDistrict.png
Држава Казахстан
ПокраинаПокраина Западен Казахстан
ЦентарУлбишин
Површина
 • Вкупна45,500 км2 (17,600 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно25,200
 • Густина1,8/км2 (50/ми2)
Часовен појасWest (UTC+5)

Акжаик (казашки: Ақжайық ауданы) е округ во Казахстан во покраината Западен Казахстан. Центар е градот Улбишин.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]