Прејди на содржината

Амангелди (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амангелди
Округ
Аманкелді ауданы
Амблем на Амангелди
Амблем
Држава Казахстан
ПокраинаПокраина Костанај
ЦентарАмангелди
Час. појас+6 (UTC+6)

Амангелди (казашки: Аманкелді ауданы) е округ во Казахстан во покраината Костанај со центар Амангелди.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]