Жанакала (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жанакала
Округ
Жаңақала ауданы
KazakhstanDzhangalaDistrict.png
Држава Казахстан
ПокраинаЗ. Казахстан
ЦентарЖанакала
Часовен појасWest (UTC+5)

Жанакала (казашки: Жаңақала ауданы) е округ во Казахстан во покраината Западен Казахстан. Центар е градот Жанакала.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]