Ерејментау (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерејментау
Округ
Ерейментау ауданы
Лого на Ерејментау
Амблем
Ereymentau District Kazakhstan.png
Координати: 51°37′08″ СГШ 73°05′45″ ИГД / 
Држава  Казахстан
Покраина Акмола
Центар Ерејментау
Основано 1932
Површина
 • Вкупна 17.500 км2
Часовен појас БВ (UTC+6)

Ерејментау (казашки: Ерейментау ауданы) е округ во Казахстан во покраината Акмоле во северен Казахстан.

Поврзано[уреди | уреди извор]