Казигурт (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Казигурт
Округ
Қазығұрт ауданы
Држава Казахстан
ПокраинаПокраина Јужен Казахстан
ЦентарКазигурт
Часовен појасEast (UTC+6)

Казигурт (казашки: Қазығұрт ауданы) е округ во Казахстан во покраината Јужен Казахстан. Центар е градот Казигурт.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]