Мангистау (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мангистау
Округ
Маңғыстау ауданы
ДржаваКазахстан
ПокраинаПокраина Мангистау
ЦентарШетпе
Часовен појас+5 (UTC+5)

Мангистау (казашки: Маңғыстау ауданы) е округ во Казахстан во покраината Мангистау со центар град Шетпе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]