Жанибек (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Жанибек
Округ
Жәнібек ауданы
Амблем на Жанибек
Амблем
KazakhstanDzhanybekDistrict.png
Држава Казахстан
ПокраинаЗ. Казахстан
ЦентарЖанибек
Површина
 • Вкупна8,200 км2 (3,166 ми2)
Часовен појасWest (UTC+5)

Жанибек (казашки: Жәнібек ауданы) е округ во Казахстан во покраината Западен Казахстан. Центар е градот Жанибек.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]