Макамбет (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макамбет
Округ
Махамбет ауданы
Држава Казахстан
ОкругАтирау
Административен центарМакамбет
Часовен појас+5 (UTC+5)

Макамбет (казашки: Махамбет ауданы, Maxambet awdanı') е округ на покраината Атирау во Казахстан. Административен центар на округот е градот Макамбет.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]