Каратобе (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каратобе
Округ
Қаратөбе ауданы
KazakhstanKaratobeDistrict.png
Држава Казахстан
ПокраинаПокраина Западен Казахстан
ЦентарКаратобе
Часовен појасWest (UTC+5)

Каратобе (казашки: Қаратөбе ауданы) е округ во Казахстан во покраината Западен Казахстан. Центар е градот Каратобе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]