Жаркент

Координати: 44°10′N 80°0′E / 44.167° СГШ; 80.000° ИГД / 44.167; 80.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Жаркент
Жаркент
град
Жаркентската џамија
Жаркентската џамија
Земја Казахстан
ОбластАлматинска
РеонПанфиловски
Население (2009)
 • Вкупно33.350
Час. појасUTC + 6 (UTC+6)
Пошт. бр.041300-041305
Повик. бр.+7 72831

Жаркент (казашки: Жаркент) — град во Алматинската област, југоисточен Казахстан и седиште на Панфиловскиот округ. Сместен е недалеку од реката Усек, близу вливот во Или и блиску до кинеската граница. Населението брои
33,350 жители (2009).[1]

Градот е основан во 1882 г. како Џаркент. Од 1942 до 1991 г. го носел името Панфилов во чест на рускиот генерал и народен херој од II светска војна Иван Панфилов, паднат во борба во 1941 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население Республики Казахстан“. Департамент социальной и демографической статистики. Посетено на 8 December 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

44°10′N 80°0′E / 44.167° СГШ; 80.000° ИГД / 44.167; 80.000