Прејди на содржината

Балпик Би

Од Википедија — слободната енциклопедија
Балпик Би
Балпик Би is located in Казахстан
Балпик Би
Балпик Би
Местоположба во Казахстан
Координати: 44°53′41″N 78°12′30″E / 44.89472° СГШ; 78.20833° ИГД / 44.89472; 78.20833
Земја Казахстан
ПокраинаПокраина Алмати
ОкругКоксу
Час. појасОмско време (UTC+6)

Балпик Би е град во покраината Алмати во југоисточен Казахстан. Градот е главен град на окруот Коксу. Градот, името го ддобил по казашкиот воен херој Балпик Дербисалиули. Градот лежи на реката Коксу и во негова близина се наоѓа хидроелектраната Кизилбулак.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]