Манчестер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манчестер
EnglandManchester.png
Информации
Население: 441.200
Надм. височина: m
Геогр. положба: 53° 28' сев. ш.

2° 14' ист. д.

UTC: +1
Градоначалник
Градски портал

Манчестер англиски: Manchester е град во Англија и Велика Британија.Во истиот град се наоѓа и стадионот „Олд Трафорд“ на фудбалскиот клуб „Манчестер Јунајтед“. Друг значаен градски фудбалски клуб е „Манчестер Сити“.