ФК Манчестер Сити

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Манчестер Сити)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манчестер Сити
Грб на Манчестер Сити.png
Целосно имеФудбалски клуб Манчестер Сити
ДржаваАнглија Англија
ПрекарГраѓани
Основан1880; пред 140 години (1880)
Бои          светло сина и бела
СтадионЕтихад
Капацитет55,097[1]
СопственикCity Football Group
ПретседателОАР Калдун Ал Мубарак
МенаџерШпанија Пеп Гвардиола
ЛигаПремиер лига Премиер лига
2018–19Премиер лига, 1. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Манчестер Сити (англиски: Manchester City F.C.) — професионален фудбалски клуб од Манчестер, Англија. Основан во 1880 година под името Сент Маркс (Вест Гортон), клубот го добил денешното име Манчестер Сити во 1894 година. Клубот започнал да игра на Градскиот стадион во Манчестер во 2003 година, откако претходно играл на Мејн Роуд од 1923 година.

Клубот најголеми успеси остварил кон крајот на 1960. години и почетокот на 1970. години, кога успеал да ги освои англискиот шампионат, ФА Купот, Лига Купот и УЕФА Купот на победници на куповите под водство на тренерите Џои Мерсер и Малколм Алисон. По поразот во финалето од ФА Купот во 1981 година, клубот доживеал пад, кој кулминирал со испаѓање во трета лига од англискиот фудбалски систем во 1998 година. Откако успеал да се врати во Премиер лигата на почетокот на 2000. години, клубот во 2008 година бил купен од страна на Abu Dhabi United Group и оттогаш станал еден од најбогатите во светот. Од 2011 година, Манчестер Сити освоил пет големи титули, вклучувајќи две титули во Премиер лигата во 2012 и 2014 година.

Во сезоната 2015–16, Манчестер Сити бил петти најпрофитабилен фудбалски клуб со остварен годишен приход од 524,9 милиони евра.[2] Во 2017 година, списанието Форбс проценил дека клубот вреди 2.08 милијарди долари.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Општо е прифатено дека Ф.К. Манчестер Сити е основан во Св. Маркс ( Западен Гортон ) во 1880 година од страна на Ана Конел и два црковни службеници од црквата Св.Марк во Гортон , област во источен Манчестер. Пред ова , во Св.Маркс се играло крикет од 1875 година и клубот еволуирал од тој крикет тим - главниот организатор на сево ова бил црковниот службеник Вилијам Бистоу. Во 1887 година тие се преселиле на нов стадион на Хајд Роуд во Ардвик источно од центарот на градот , тие биле преименувани Ф.К. Ардвика Асоцијација за да биде одраз на нивната нова локација. Ардвик се приклучиле на Фудбалската лига како членови основачи на Втората дивизија во 1892 година. Финансиски проблеми во сезоната 1893 - 1894 придонело за реорганизација во внатрешноста на клубот и Ардвик биле реформирани како Ф.К. Манчестер Сити.

1880 - 1928[уреди | уреди извор]

Сити се здобија со својата прва титула со освојувањето на Втората дивизија во 1899 година , а со тоа се здобија и со промоција во највисокото ниво на англискиот фудбал односно Првата дивизија. Тие ја освоија својата прва поголема титула на 23 април 1904 година победувајќи ги Болтон со 1 - 0 во Кристал Палас за да го освојат ФА купот. Сити за малку не успеваат да освојат двојна титула односно да ги освојат и ФА купот и лигата завршувајќи како втори , но Сити станаа првиот клуб од Манчестер што освоил голема титула. Во текот на наредните сезони по освоениот ФА куп , клубот бил мета на обвиненија за наводни финансиски нерегуларности , кулминирајќи со суспензијата на 17 играчи во 1906 година , вклучувајќи го и капитенот Били Мередит кој како резултат на тоа се префрли во Манчестер Јунајтед. Пожар на Хајд Роуд ја уништи главната трибина во 1920 година и во 1923 година клубот се пресели на својот нов стадион на Мејн Роуд во Мос Сајд. Стадионот со капацитет од 100 000 гледачи ќе има исклучителна историја и поради својот висок капацитет тој ќе го добие прекарот Вембли на северот.

1928 - 1965[уреди | уреди извор]

Во 30 - тите години , Манчестер сити стигна до две последователни финалиња во ФА купот , губејќи од Евертон во 1933 година пред да го освои купот победувајќи го Портсмут во 1934 година. За време на натпреварувањето во ФА купот во 1934 година Манчестер сити го скршија рекордот за најголема домашна посетеност од било кој клуб во историјата на англискиот фудбал кога 84 569 навивачи го преплавија Мејн Роуд за шестата рунда од ФА купот против Стоук во 1934 година - рекорд кој е сè уште несоборен дури до денес. Клубот ја освои својата прва титула во Првата дивизија во 1937 година , но испаднаа од лигата веќе наредната сезона без оглед на тоа што постигнале повеќе голови од било кој друг тим во дивизијата. Дваесет години подоцна тимот на Сити инспириран од тактичкиот систем наречен планот на Реви повторно стигна до две последователни финалиња во ФА купот , во 1955 и 1956 година , исто како и во 30 - тите тие го изгубија првото финале против Њукасл Јунајтед , но победија во второто финале. Во финалето од 1956 година каде што Манчестер сити ги победија Бирмингем сити со 3 - 1 , е едно од најпознатите финалиња и ќе биде запомнето по голманот на Сити, Берт Траутман кој продолжил да игра иако на натпреварот го скршил неговиот врат.

1965 - 2001[уреди | уреди извор]

По падот во Втората дивизија во 1963 година , иднината на Манчестер сити изгледаше бледа со рекордно најслабата домашна посетеност од 8 015 навивачи против Свиндон Таун во јануари 1965 година. Во текот на летото 1965 година беше назначен менаџерскиот тим составен од Џо Мерсер и Малколм Алисон. Во првата сезона под водство на Мерсер , Сити ја освоија Втората дивизија и потпишаа важни играчи како Мајк Самерби и Колин Бел. Две сезони подоцна во сезоната 1967 - 1968 година Сити го освои домашниот шампионат по вторпат , освојувајќи ја титулата на последниот ден од сезоната со победа од 4 - 3 против Њукасл Јунајтед оставајќи ги зад себе на второ место своите блиски соседи Манчестер Јунајтед. Потоа следеа и други трофеи : Сити го освои ФА купот во 1969 година , пред да постигне Европски успех со тоа што го освои Европскиот куп на победниците во 1970 година , победувајќи ги Горник Забже 2 - 1 во Виена. Сити исто така го освоија и Лигашкиот куп истата сезона и со тоа станаа вториот англиски тим што освоил Европски и домашен трофеј во иста сезона. Клубот продолжи да се бори за понатамошни титули во текот на 70 - тите финиширајќи како втори со разлика од само еден бод позади шампионите на два наврати и исто така стигнаа до финалето на Лигашкиот куп во од 1974 година. Еден од натпреварите кој ќе остане во драго сеќавање на навивачите на Манчестер сити е финалниот меч против вечните соперници Манчестер Јунајтед од сезоната 1973 - 1974 кои мораа да победат за да имаат било каква надеж да избегнат пад во втората лига. Бившиот играч на Јунајтед Денис Ло постигна гол со пета за да им даде предност на Сити од 1 - 0 на Олд Трафорд и со тоа да го запечати падот на своите соперници. Последниот трофеј од најуспешниот период на клубот беше освоен во 1976 година кога Њукасл Јуанјтед беа победени 2 - 1 во финалето на Лигашкиот куп. Потоа следеше долг период на опаѓање по успехот од 60 - тите и 70 - тите години . Малколм Алисон повторно се придружи на клубот по вторпат во 1979 година , но потроши многу пари на неуспешни играчи како Стив Далеј. Потоа следеше долга низа на менаџери , дури седум во 80 - тите , од кои прв беше Џон Бонд кој го наследи Алисон во октомври 1980 година . Под водство на Бонд, Сити стигнаа до финалето на ФА купот од 1981 година , но изгубија во реваншот против Тотенхем. Следната сезона започна добро и тие беа на врвот на лигата после Божиќ , но завршија на средина на табелата на крајот од сезоната. По една година тие испаднаа во понизок ранг, и се вратија во првата лига две години , за после две години повторно да се вратат во понизок ранг. Тие повторно се вратија во првата лига во 1989 и завршија петти во 1991 и 1992 година под водство на Питер Рид. Меѓутоа тоа ќе биде само привремено бидејќи по напуштањето на Рид иднината на Сити повторно продолжи да бледее. Сити беа едни од основачите на Премиер лигата во нејзината креација во 1992 година , но откако завршија како деветти тие изджаа три мачни сезони пред да бидат уназадени во понизок ранг во 1996 година. Две години подоцна тие беа уназадени во таканаречената Дивизија два и со тоа станаа првиот освојувач на Европски трофеј кој бил уназаден во третата лига на своето домашно првенство.

Од 2001 година до денес[уреди | уреди извор]

По испадот од втората лига во третата , клубот претрпе вон-теренски промени , со тоа што новиот раководител Дејвид Бернстин воведе поголема фискална дисциплина. Сити се вратија во повисок ранг при првиот обид , постигнат на драматичен начин во плеј-оф против Гилингам. Втор последвателен успех ги однесе Сити во првата лига , но ова ќе биде еден чекор премногу за клубот кој повторно ќе биде исфрлен во понизок ранг во 2001 година. Кевин Киган пристигна како нов менаџер , носејќи ги Сити повторно во првата лига со тоа што Сити ја освоија титулата од Првата дивизија односно втората англиска лига , рушејќи ги клупските рекорди за освоени бодови и постигнати голови во една сезона. Сезоната 2002 - 2003 беше последна на Мејн Роуд , вклучувајќи и победа од 3 - 1 против соперниците Манчестер Јунајтед , прекинувајќи период од 13 години без дерби победа над Манчестер. Сити исто така се квалификуваа за Европско натпреварување за првпат по 25 години пропуштајќи ја шансата за тоа во 90 - тите поради забраната за Европски фудбал за англиските клубови. Во 2003 година клубот се пресели на новиот Сити Стадиум . Првите сезони на овој стадион резултираа со завршници на средината на табелата. Поранешниот тренер на репрезентацијата на Англија Свен Јеран Ериксон стана првиот странски тренер на Сити кога тој беше назначен во 2007 година. По успешниот старт , перформансите почнаа да опаѓаат во вториот дел од сезоната и Ериксон беше отпуштен во јуни 2008 година . Ериксон беше заменет од страна на Марк Хјуз два дена подоцна на 4 јуни 2008 година. Сонот за враќањето во славните денови на Сити поставен од страна на Ташкин Шинаватра само пред една година, сега изгледаше осуден на пропаст но тоа што следеше беше нешто што тренерот Хјуз и навивачите на Манчестер Сити не можеа ни да го замислат ниту да го предвидат - со тоа што Марк Хјуз во текот на следните неколку месеци се најде во завидна финансиска позиција , позиција која надежно ќе го смени текот на историјата на Манчестер сити на подобро. Во текот на август 2008 година , клубот беше купен од страна на групата Абу Даби. Преземањето беше веднаш проследено со фурија од наддавања за високо профилни играчи , клубот го скрши британскиот трансфер рекорд со потпишувањето на бразилскиот интернационалец Робињо од Реал Мадрид за 32,5 милиони фунти. Сити завршија како десетти , исто така тие стигнаа до четврт - финалето на тогашниот УЕФА - Куп. За време на летото 2009 година , клубот постигна трошок за трансфер на досега невидено ниво со потпишувањето на Герет Бери , Роке Санта Крус , Коло Туре , Емануел Адебајор , Карлос Тевез и Џолеон Лескот со потрошени преку 100 милиони фунти. На 19 декември беше објавено дека Марк Хјуз ќе биде заменет со Роберто Манчини. Сити ја завршија сезоната на петто место за малку не стигнувајќи до Лигата на шампионите , наместо тоа натпреварувајќи се во новата УЕФА Европа Лига во сезоната 2010 - 2011. Пред стартот на сезоната 2010 - 2011 Манчестер сити ги комплетираа трансферите на Џером Боатенг , Јаја Туре , Давид Силва , Александар Коларов , Марио Балотели и Џејмс Милнер кој потпиша во првата недела од сезоната. Един Џеко се придружи на клубот во јануарскиот преоден рок. На 16 април 2011 година, Сити стигнаа до финалето на ФА купот победувајќи ги лутите соперници Манчестер Јунајтед во полуфиналето обезбедувајќи си финале со Стоук сити. Тие победија во финалето со 1 - 0 освојувајќи го својот петти ФА куп и својот прв поголем трофеј по освојувањето на Лигашкиот куп од 1976 година. На 10 мај 2011 година клубот се квалификуваше за Лигата на шампионите за првпат со победа од 1 - 0 против Тотенхем. На последниот ден од сезоната Сити ги надминаа Арсенал и стигнаа до третото место кое носи директна квалификација во Лигата на шампионите. За сезоната 2011 - 2012 Сити потпишаа доста високо профилни играчи вклучувајќи ги Гаел Клиши , Стефан Савич , Серхио Агуеро , Самир Насри и Овен Харгривс. Сити ја започнаа сезоната одлично со голема победа од 6 - 1 против своите соперници Манчестер Јунајтед во октомври. Сити имаа предност од пет бода на врвот на премиер лигата.

Резерви и Академија[уреди | уреди извор]

Резерви[уреди | уреди извор]

Сè до 2011 година резервите играа во Северната резервна Баркли Премиер лига и во Сениорскиот куп на Манчестер . Клубот има резервен тим од 1982 година , кога резервите играа во Ланкширска комбинација . Резервите беа шампиони во Ланкширската комбинација во сезоната 1901 - 1902. Тие ја напуштија Ланкширкста комбинација во 1911 година за да се придружат на Централната лига при нејзиното формирање. Резервите играа во Централната лига сè до 2000 година , освојуваќи ја на 3 наврати во сезоните 1977 - 1978 , 1986 - 1987 и 1999 - 2000.

Академијата[уреди | уреди извор]

Академијата на Манчестер сити е задолжена за развојот на младинците при клубот , со цел да се развијат младите играчи за понатамошната иднина. Првиот младински тим во клубот беше основан од Алберт Александар во 20 - тите години познат како “А“ тимот . Од 1951 година “А“тимот се натпреваруваше во Ланкширската лига против резервните и младинските тимови на другите клубови од северо - западот на Англија. Од 1955 година се креираше вториот младински тим или “Б“ тимот типично составен од помлади играчи од тие на “А“тимот кој се натпреваруваше во Дивизијата два од Ланкширската лига. Академијата е една од најпочитуваните во земјата и од својата нова инкарнација во 1998 година таа има произведено повеќе професионални фудбалери од било кој друг клуб во Премиер лигата , севкупно 35 играчи. 14 од тие играчи се сè уште во клубот , а во последните 2 години произлегоа уште осум играчи. Од сезоната 2011 - 2012 резервите ќе се натпреваруваат во ново формираната НекстГен фудбалска серија , тоа ќе биде натпреварување од европски карактер во стилот на Лигата на шампионите или Европа лига со главна цел да им се даде шанса на младите европски фудбалери да играат еден против друг. Манчестер сити одиграа клучна улога во создавањето на Премиер лигата и покрај се поголемите критики од страна на англиските медиуми дека англискиот фудбал не произведува доволно млади таленти. Покрај академијата , клубот се обидува да стапи во контакт со млади луѓе од околината на Манчестер преку нивната општинската хуманитарна програма во градот која обезбедува фудбалски школи и програми за бесплатно тренирање на одредени места во Манчестер.

Клупскиот амблем и боите[уреди | уреди извор]

Домашните бои на Манчестер сити се небесно сини и бели. Традиционалниот дрес за натпревари на гости е или во костенлива боја ( од 60 - тите години ) или црвено црно , но во последните неколку години се употребени неколку различни бои. Потеклото на домашните бои се нејасни , но постојат докази дека клубот носи сина боја уште од 1892 година или порано. Брошура со наслов Познати фудбалски клубови - Манчестер сити објавена во 40 - тите покажува дека Западен Гортон ( Св.Марк ) оригинално играле со светло црвена и црна боја на дресовите , а има и докази од 1884 година кои го опишуваат тимот како игра со црни дресови на кои има бел крст кои го покажуваат потеклото на клубот како црковен тим. Црвено црните бои доаѓаат од поранешниот асистент менаџер Малколм Алисон кој верувал дека со посвојувањето на боите на Милан може да ги инспирира Сити кон слава. Теоријата на Алисон успеала со тоа што Сити го освои финалето од ФА купот од 1969 година , Лига купот од 1970 година и Европскиот куп на победниците од 1970 година носејќи црвено црни бои наспроти небесно сините бои . Сегашниот клупски амблем беше усвоен во 1997 година како резултат на тоа што претходниот клупски амблем бил непогоден за регистрација за заштитен знак. Амблемот е заснован на грбот на градот Манчестер и се состои од штит поставен пред златен орел . На штитот може да се види брод поставен на горната половина кој го претставува Бродскиот канал на Манчестер , и три дијагонални линии во долната половина ги симболизира трите реки на градот - Ирвел , Ирк и Медлок. На дното на амблемот може да се забележи мотото Superbia in Proelio кое преведено од латински значи Гордост во борба . Над штитот и орелот се три ѕвезди кои се само декоративни. Претходно Сити носеле два други амблеми на нивните дресови. Првиот , претставен во 1970 година , бил заснован на дизајни кои биле користени во официјални клупски документи од средината на 60 - тите. Првиот амблем се состоел од круг во кој бил истиот штит кој се наоѓа во сегашниот амблем на клубот , во внатрешноста се наоѓал уште еден круг во кој било името на клубот. Во 1972 година овој беџ бил заменет со варијација која ја заменила долната половина на штитот со црвената роза на областа Ленкшајр. На одредени настани кога Манчестер сити играле во некое големо финале , вообичаениот беџ не бил користен , наместо тоа на дресовите се користи беџ кој ги има грбот на градот Манчестер како симбол на гордоста во претставувањето на Манчестер во некој голем настан. Оваа практика има потекло од времето кога дресовите на играчите немале воопшто никаков амблем , но сепак продолжило да се практикува низ текот на историјата на клубот. За финалето во ФА купот од 2011 година , Сити го користеа вообичаениот амблем со специјална назнака , но грбот на градот Манчестер бил вклучен во еднобојно лого на броевите на дресовите на играчите.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Чиле ГМ Клаудио Браво
2 Англија ОД Кајл Вокер
5 Англија ОД Џон Стоунс
7 Англија СР Рахим Стерлинг
8 Германија СР Илкај Гундоган
9 Бразил НП Габриел Жезус
10 Аргентина НП Серхио Агуеро
11 Украина СР Александар Зинченко
14 Франција ОД Ајмерик Лапорт
16 Шпанија СР Родри
17 Белгија СР Кевин де Бројне
Бр. Позиција Играч
19 Германија СР Лирој Сане
20 Португалија СР Бернардо Силва
21 Шпанија СР Давид Силва
22 Франција ОД Бенжамен Менди
25 Бразил СР Фернандињо
26 Алжир СР Ријад Марез
27 Португалија ОД Жоао Кансело
30 Аргентина ОД Николас Отаменди
31 Бразил ГМ Едерсон
33 Англија ГМ Скот Карсон
47 Англија СР Фил Фоден

Извор: Мрежното место на Манчестер сити

Повлечени броеви[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
23 Камерун СР Марк Вивиен Фо (посмртно)

Од 2003 година , Манчестер сити го немаат употребено бројот 23. Тој беше повлечен во сеќавање на Марк Вивиен Фо кој беше на позајмица во клубот од Лион за време на неговата смрт на теренот за време на натпревар со неговата репрезентација Камерун до купот на конфедерациите од 2003 година.

Алеа на славните[уреди | уреди извор]

Алеа на славните на Манчестер сити[уреди | уреди извор]

Следните бивши играчи и менаџери се членови на алеата на славните на Манчестер сити и се подредени според годината на нивното членство во алеата на славните.

„Past Players“. mcfc.co.uk. (Manchester City Football Club). Посетено на 23 March 2011.</ref> and are listed according to the year of their induction:

Менаџерски тим[уреди | уреди извор]

Позиција Име
Менаџер Шпанија Пеп Гвардиола
Помошник менаџер Англија Брајан Кид
Тренер на првиот тим Италија Фаусто Саксано
Тренер на првиот тим Англија Дејвид Плат
Тренер на првиот тим Италија Атило Ломбардо
Тренер на голманите Италија Масимо Батара
Фитнес тренер Италија Иван Карминати
Директор на интернационалната академија Англија Џим Касел
Менаџер за развој на играчи под 21 година Англија Енди Велш
Директор на Академијата Плет Лејн Англија Марк Ален
Менаџер на академскиот тим Англија Скот Селарс

Позначајни менаџери[уреди | уреди извор]

Следните менаџери имаат освоено најмалку еден поголем трофеј (со исклучок на Комјунити Шилд-от) со Манчестер сити (вкупната бројка вклучува само натпреварувачки мечеви).

Table correct as of 3 January 2012
Име Од До Натпревари Победи Нерешени Изгубени % на победи Титули
Шкотска Том Малеј 1902 1906 &10000000000000150000000150 &1000000000000008900000089 &1000000000000002200000022 &1000000000000003900000039 &1000000000000593300000059,33 1904 ФА Куп
Англија Вилф Вајлд 1932 1946 &10000000000000352000000352 &10000000000000158000000158 &1000000000000007100000071 &10000000000000123000000123 &1000000000000448900000044,89 1934 ФА Куп
1936–37 Прва дивизија
1937 Charity Shield
Англија Лес Мекдовал 1950 1963 &10000000000000592000000592 &10000000000000220000000220 &10000000000000127000000127 &10000000000000245000000245 &1000000000000371600000037,16 1956 финале на ФА Куп
Англија Џо Мерсер 1965 1971 &10000000000000340000000340 &10000000000000149000000149 &1000000000000009400000094 &1000000000000009700000097 &1000000000000438200000043,82 1965–66 Second Division
1967–68 First Division
1968 Charity Shield
1969 FA Cup
1970 European Cup Winners' Cup
1970 League Cup
Англија Тони Бук 1974 1979 &10000000000000269000000269 &10000000000000114000000114 &1000000000000007500000075 &1000000000000008000000080 &1000000000000423800000042,38 1976 Лига куп
Италија Роберто Манчини 2009 2013 &10000000000000116000000116 &1000000000000006900000069 &1000000000000002300000023 &1000000000000002400000024 &1000000000000594800000059,48 2011 ФА куп

Навивачи[уреди | уреди извор]

Манчестер сити има голема навивачка група во однос на неговиот компаративен недостиг на успех на теренот. Од преместувањето на Сити стадиум , просечната посетеност на Манчестер сити е во првите шест во Англија , вообичено има по 40 000 посетители . Дури во касните 90 - ти кога клубот беше двапати пратен во понизок ранг во период од три сезони и играјќи во третата лига на англискиот фудбал ( тогашна Дивизија два , а сега Фудбалска Лига еден ) домашната посетеност беше негде околу 30 000 споредена со помалку 8 000 , бројка вообичаена за таа лига. Истражување спроведено од Манчестер сити во 2005 година пресметува дека клубот има навивачка база од околу 886 000 во Велика Британија , а вкупно околу 2 милиони навивачи низ цел свет. Манчестер сити има неколку навивачки организации од кои две се официјални признати : Навивачкиот Клуб на ФК Манчестер сити ( 1949 година ) ( формиран од спојувањето на Официјалниот навивачки клуб и Стогодишната навивачка асоцијација во јули 2010 година ) и Интернационалниот Навивачки Клуб. Постојат неколку магазини издадени од страна на навивачите , со најдолг тираж е Кралот на Кипакс и тоа е единствениот магазин кој сè уште се издава. Песната по избор на Навивачите на Сити е изведба на ,,Сина месечина’’ , која иако има меланхолична тема сепак таа e изведена со ентузијазам како да е херојска химна. Навивачите на Сити имаат тенденција да веруваат во непредвидлвиост и дека тоа е наследна карактеристика на нивниот тим , и ги означуваат неочекуваните резултати како ,,Типично за Сити“ . Настани кои се означени како ,,Типично за Сити“ се тоа што Сити се единствените англиски шампиони кои биле пратени во понизок ранг ( 1938 година ) , единствениот тим кој дал и примил преку 100 гола во една сезона ( 1957 – 1958 ) или поскорешниот пример во кој Сити беа единствениот тим кој ги победи Челзи во сезоната 2004 - 2005 во Премиер lигата , а сепак во истата сезона Сити беа елиминирани од Олдам Атлетик во ФА купот , тим кој беше дури две дивизии пониско од Сити. Најголемото соперништво на Манчестер сити е со соседите Манчестер Јунајтед против кои го имаат Манчестерското дерби. Пред Втората светска војна , кога патувањето за натпревари во гости било ретко , многу навивачи од Манчестер ги гледале двата тима иако се сметале за навивачи на само еден тим. Оваа пракса продолжува во раните 60 - ти и како што патувањето станува полесно , а цените на билетите се зголемиле , гледањето на обата тима станало необично и соперништвото само се зголемило . Многу чест стереотип е тоа што навивачите на Сити доаѓаат од вистинскиот Манчестер , а навивачите на Јунајтед доагаат од друго место. Истражување од 2002 година од страна на еден истражувач од Метрополитен Универзитетот од Манчестер забележал дека иако поголема пропорција од сопствениците на сезонски билети на Сити се од области со поштенски број од Манчестер ( 40 % споредено со 29% на Јунајтед ) , сепак имало повеќе навивачи на Јунајтед со повеќе сезонски билети , помалиот процент бил резултат на поголемиот просечен број на сопственици на сезонски билети на Јунајтед ( 27 667 во споредба со Сити кои имале 16 481 ), но во извештајот не е нагласено дека во градот самиот Манчестер има повеќе сопственици на сезонски билети кои навиват за Сити ( отприлика 4 навивачи на Сити за секои 3 на Јунајтед ) . Извештајот предупредува дека бидејќи истражувањето на податоците било спроведено во 2001 година , бројот на сопственици на сезонски билети за Сити и за Јунајтед е пораснат , проширувањето на стадинот на Јунајтед и преселувањето на Сити на Сити Стадиум уште повеќе ги зголемило продажбите на сезонски билети . Во доцните 80 - ти навивачите на Сити започнаа тренд на носење објекти на дување на натпревари , воглавно големи банани. Едно оспорено објаснување за овој тренд е дека на натпреварот против Вест Бромвич Албион навивачите почнале да скандираат Имре Банана кога Имре Варади бил претставен како замена. Трибините преполни со навивачи кои мавтаат со објекти на дување станало честа глетка во сезоната 1988 - 1989 кога овој тренд се префрлил и кај други клубови ( риби на дување биле видени во Гримзби Таун ) со тоа што овој феномен го достигнал својот врв на натпреварот на Сити против Стоук на 26 Декември 1988 година , натпревар кој бил опишан од магазините како елегантна забава. Во август 2006 година клубот стана прв кој бил прогласен за клуб кој вработува хомосексуалци од страна на кампањската група Стоунвол . Во 2010 година навивачите на Сити присвоија исклучителен танц познат како Познањ од навивачите на полскиот kлуб Лек Познањ.

Сопствеништво и финансии[уреди | уреди извор]

Холдинг групата на Манчестер сити - Манчестер сити лимитед е приватна лимитирана компанија со отприлика 54 милиони акции. Клубот е во приватни раце од 2007 година кога поголемиот број на акционери се согласија да ги продаат своите акции на УК Спортс Инвестменет Лимитед , компанија контролирана од поранешниот премиер на Тајланд Таксин Шинаватра. УКСИЛ тогаш даде формална понуда за купување на акциите под сопствеништво на неколку илјади мали акциониери. Пред преземањето на клубот од страна на Таксин, клубот беше вброен во специјалистичкиот независен капиталистички пазар ПЛУС ( поранешен OFEX ) каде што бил дел од 1995 година. На 6 јули 2007 година со здобивањето на 75 % од акциите, Таксин го оттргна клубот од таа листа и го регистрираше како приватна компанија. До август УКСИЛ се здоби со 90 % од акциите и ги искористи своите права од актот за Компании за да ги притисне останатите акционери и да се здобие со целосна контрола на шерхолдингот. Таксин Шинаватра стана претседавач на клубот и двете негови деца Пинтонгта и Пантонгтае исто така станаа директори. Поранешниот претседавач Џон Вардл остана во одборот уште една година , но даде отказ во јули 2008 година по назначувањето на Гери Кук како извршен претседавач во мај. Клубот имаше пред даночен губиток од 11 милиони фунти на 31 мај 2007 година , последната година кога сметките беа објавени како јавна компанија. Купувањето на Таксин го проследи период на трансфер транскации во клубот трошејќи околу 30 милиони фунти додека во претходните неколку сезони трошоците биле меѓу најниските во целата лига. Една година подоцна самата инвестиција беше узурпирана од поголеми суми . На 1 септември 2008 година Абу Даби Јунајтед Ивестмент Груп од Абу Даби и Девелопмент Лимитед го комплетираше преземањето на клубот. Зделката која наводно вредела 200 милиони фунти беше објавена утрото на 1 септември.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Premier League Handbook Season 2015/16“ (PDF). Premier League. Архивирано од изворникот (PDF) на 6 September 2015. Посетено на 23 May 2016.
  2. „Deloitte Football Money League 2017“. Deloitte. January 2017. Посетено на 16 June 2017.
  3. Ozanian, Mike (6 June 2017). „The World's Most Valuable Soccer Teams 2017“. Forbes. Посетено на 16 July 2017.
  4. „Starting line-up inducted into City Hall of Fame“. menmedia.co.uk. Manchester Evening News. 23 January 2004. Посетено на 30 March 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]