ФИФА Куп на конфедерации 2003

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФИФА Куп на конфедерации 2003
2003 ФИФА Куп на Конфедерации
ФИФА Куп на конфедерации 2003
Општо за првенството
Домаќин(и)  Франција
      градови 3
      стадиони 3
Период на одржување 18 - 29 јуни
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион Flag of France.svg Франција
Silver medal.svg Второ место Flag of Cameroon.svg Камерун
Bronze medal.svg Трето место Flag of Turkey.svg Турција
Четврто место Flag of Colombia.svg Колумбија
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 37  (2.31 по натпревар)
Најдобар стрелец Франција Тјери Анри (4 гола)
Најдобар играч Франција Тјери Анри


2003 ФИФА Купот на Конфедерации е шесто издание на Купот на Конфедерации и се одржа во Франција во јуни 2003. Франција ја одбрани титулата која ја освоија во 2001, но турнирот беше обележан со смртта на Камерунскиот фудбалер Марк-Вивиен Фое, умре од срцев ударна натпреварот против Колумбија. Смртта на Фое ги соедини Францускиот и Камерунскиот тим во идејата натпреварот да се одложи во чест на Фое. Но, и покрај тоа натпреварот беше изигран. Камерунците дадоа најдоброто од себе и стигнаа до продолженијата, каде златниот гол на Тјери Анри им го донесе трофејот на Франција.

Кога се доделуваа медалите, два Камерунски играчи направија огромна слика на Фое, а сребрениот медал исто така стоеше на сликата. Кога Францускиот капитен Марсел Десали го прими пехарот, тој него крена високо, туку го држеа заедно со Камерунскиот капитен Ригоберт Сонг. Фое заврши трет на медиумското гласање и посмртно му беше доделена Брознена Топка.

Учесници[уреди | уреди извор]

Учесници на 2003 ФИФА Куп на конфедерации
Тим Кваилификации Учество
Flag of France.svg Франција Домаќини и победници на ЕУРО 2000 2ро
Flag of Brazil.svg Бразил Победници на 2002 ФИФА Светско Првенство 4то
Flag of Cameroon.svg Камерун Победници на Африканскиот куп на нации 2002 2ро
Flag of Colombia.svg Колумбија Победници на Копа Америка 2001 1во
Flag of Japan.svg Јапонија Победници на Азискиот Куп 2000 3то
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд Победници на Океанскиот Куп на Нации 2002 2ро
Flag of Turkey.svg Турција Трето место на 2002 ФИФА Светско Првенство1 1во
Flag of the United States.svg САД Победници на КОНКАКАФ Златен Куп 2002 3то

1Германија, вице-првакот на 2002 ФИФА Светско Првенство се откажаод учеството.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Париз Лион Сент Етиен
Стад де Франс Стад де Жерлан Стад Жофроа-Гишар
Capacity: 80.000 Capacity: 41,200 Capacity: 36,000
Податотека:Quartier du Cornillon et Stade de France - 03.04.05.JPG Stade-Gerland-RWC2007.JPG Geoffroy Guichard ASSE.JPG

Судии[уреди | уреди извор]

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Океанија
Јужна Америка

Фаза на групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Flag of France.svg Франција 3 3 0 0 8 1 +7 9
Flag of Colombia.svg Колумбија 3 2 0 1 4 2 +2 6
Flag of Japan.svg Јапонија 3 1 0 2 4 3 +1 3
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 3 0 0 3 1 11 -10 0
18 јуни 2003
Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд 0—3 Flag of Japan.svg Јапониија Стад де Франс, Париз
Публика:~36.038
Судија: Кофи Коџија Бенин Бенин
Накамура гол 12' гол 75'
Наката гол 65'

18 јуни 2003
Flag of France.svg Франција 1—0 Flag of Colombia.svg Колумбија Стад де Жерлан, Лион
Публика:~38.541
Судија: Лусиљо Батиста  Португалија
Анри гол 39' (пен..)

20 јуни 2003
Flag of Colombia.svg Колумбија 3—1 Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд Стад де Жерлан, Лион
Публика:~21.811
Судија: Карлос Батрес Гватемала Гватемала
Лопез гол 58' Јепез гол 75'
Хернандез гол 85'
Грегорио гол 27'

20 јуни 2003
Flag of France.svg Франција 2—1 Flag of Japan.svg Јапонија Стад Жофроа-Гишар, Сент Етиен
Публика:~33.070
Судија: Марк Шилд Австралија Австралија
Лопез гол 43' (пен..)
Гову гол 65'
Накамура гол 59'

22 јуни 2003
Flag of France.svg Франција 5—0 Flag of New Zealand.svg Нов Зеланд Стад де Франс, Париз
Публика:~36.842
Судија: Масуд Моради Иран Иран
Капо гол 17'
Анри гол 20'
Сисе гол 71'
Жили гол 90+1'
Пирес гол 90+3'

22 јуни 2003
Flag of Japan.svg Јапонија 0—1 Flag of Colombia.svg Колумбија Стад Жофроа-Гишар, Сент Етиене
Публика:~24.541
Судија: Хорхе Ларионда  Уругвај
Хернандез гол 68'

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Flag of Cameroon.svg Камерун 3 2 1 0 2 0 +2 7
Flag of Turkey.svg Турција 3 1 1 1 4 4 0 4
Flag of Brazil.svg Бразил 3 1 1 1 3 3 0 4
Flag of the United States.svg САД 3 0 1 2 1 3 -2 1
19 јуни 2003
Flag of Turkey.svg Турција 2—1 Flag of the United States.svg САД Стад Жофроа-Гишар, Сент Етиен
Публика:~16.944
Судија: Хорхе Ларионда  Уругвај
Окан Ј. гол 40' (пен..)
Санли гол 73'
Бисли гол 37'

19 јуни 2003
Flag of Brazil.svg Бразил 0—1 Flag of Cameroon.svg Камерун Стад де Франс, Париз
Публика:~46.719
Судија: Валентин Иванов  Русија
Ето гол 83'

21 јуни 2003
Flag of Cameroon.svg Камерун 1—0 Flag of Turkey.svg Турција Стад де Франс, Париз
Публика:~43.743
Судија: Карлос Амариља  Парагвај
Џереми гол 90+1'

21 јуни 2003
Flag of Brazil.svg Бразил 1—0 Flag of the United States.svg САД Стад де Жерлан, Лион
Публика:~20.306
Судија: Лусиљо Батиста  Португалија
Адриано гол 22'

23 јуни 2003
Flag of the United States.svg САД 2—2 Flag of Turkey.svg Турција Стад Жофроа-Гишар, Сент Етиен
Публика:~29.170
Судија: Маркус Мерк  Германија
Адриано гол 23'
Алекс гол 90+2'
Џогдениз гол 53'
Окан Ј. гол 81'

23 јуни 2003
Flag of Brazil.svg Бразил 0—0 Flag of Cameroon.svg Камерун Стад де Жерлан, Лион
Публика:~19.206
Судија: Марк Шилд Австралија Австралија

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
26 јуни - Лион
 Flag of Cameroon.svg Камерун 1  
 Flag of Colombia.svg Колумбија 0  
 
29 јуни - Париз
     Flag of Cameroon.svg Камерун 0
   Flag of France.svg Франција (златен гол) 1
 
 
Трето место
26 јуни - Париз 28 јуни - Сент Етиен
 Flag of France.svg Франција 3  Flag of Colombia.svg Колумбија  1
 Flag of Turkey.svg Турција 2    Flag of Turkey.svg Турција  2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 јуни 2003
Flag of Cameroon.svg Камерун 1—0 Flag of Colombia.svg Колумбија Стад де Жерлан, Лион
Публика:~12.352
Судија: Маркус Мерк  Германија
Ндиефи гол 9'

26 јуни 2003
Flag of France.svg Франција 3—2 Flag of Turkey.svg Турција Стад де Франс, Париз
Публика:~41.195
Судија: Хорхе Ларионда  Уругвај
Анри гол 11'
Пирес гол 26'
Вилтор гол 43'
Џокдениз гол 43'
Санли гол 48'

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

28 јуни 2001
Flag of Colombia.svg Колумбија 1—2 Flag of Turkey.svg Турција Стад Жофроа-Гишар, Сент Етиен
Публика:~18.237
Судија: Марк Шилд Австралија Австралија
Хернандез гол 63' Санли гол 2'
Окан Ј. гол 86'

Финале[уреди | уреди извор]

29 јуни 2001
Податотека:Flag of Камерун.svg Камерун 0—1 Flag of France.svg Франција Стад де Франс, Париз
Публика:~51.985
Судија: Валентин Иванов  Русија
Анри постигнат златен гол во 98-ми минута 98'


 France 
Предлошка:Победник на 2003 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Втора титула

Награди[уреди | уреди извор]

ФИФА Златна Копачка: ФИФА Златна Топка: ФИФА Фер Плеј Трофеј:
Франција Тјери Анри Франција Тјери Анри Flag of Japan.svg Јапониија

Тунчај Шанли од Турција ја освои Сребрената копачка.

Стрелци[уреди | уреди извор]

4 гола
3 гола

2 гола
1 гол

1 гол (прод.)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Покрај останатите четворица фудбалери кои имаа постигнато 3 гола, Санли ја доби Сребрената Копачка, поради тој беше единствениот од нив петмина кој направи асистенција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]