Куп на Кралот Фахд 1992

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Кралот Фахд 1992
1992 Крал Фахд Куп
Општо за првенството
Домаќин(и) Саудиска Арабија Саудиска Арабија
      градови 1
      стадиони 1
Период на одржување 15 - 20 октомври
Број на учесници 4 (од 4 конфедерации)
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион Flag of Argentina.svg Аргентина
Silver medal.svg Второ место Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија
Bronze medal.svg Трето место Flag of the United States.svg САД
Четврто место Flag of Côte d'Ivoire.svg БСК
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 4
Дадено голови 18  (4.5 по натпревар)
Најдобар стрелец Аргентина Габриел Батистута
САД Брус Марај (2 гола)


Турнирот Крал Фахд Куп 1992, првиот Куп на Конфедерации беше одржан во Саудиска Арабија во октомври 1992. Тој беше освоен од Аргентина, со нејзината победа над Саудиска Арабија со 3-1. Овој турнир е единствен Куп на Конфедерации што немаше фаза по групи и во кој учествуваа 4 тима.

Тимови кои учествуваа[уреди | уреди извор]

Тимови кои учествуваа на Крал Фахд Купот во 1992
  • Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија - домаќин и победник на Азискиот куп 1988
  • Flag of Argentina.svg Аргентина - Победник на Копа Америка 1991
  • Flag of the United States.svg САД - Победник на КОНКАКАФ Златниот Куп во 1991
  • Flag of Côte d'Ivoire.svg БСК - Победник на Африканскиот Куп на Нации во 1992

Стадион[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се играа во:

Ријад
Крал Фахд II Стадион
Капацитет: 67,000

Турнир[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
15 октомври - Ријад
 Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 3  
 Flag of the United States.svg САД 0  
 
20 октомври - Ријад
     Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 1
   Flag of Argentina.svg Аргентина 3
 
 
Трето место
16 октомври - Ријад 19 октомври - Ријад
 Flag of Argentina.svg Аргентина 4  Flag of the United States.svg САД  5
 Flag of Côte d'Ivoire.svg БСК 0    Flag of Côte d'Ivoire.svg БСК  2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

15 октомври 1992
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 3–0 Flag of the United States.svg САД Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~70.000
Судија: Да Силва  Бразил
Ал-Биши гол 48'
Тунајан гол 74'
Ал-Мивалид гол 84'

16 октомври 1992
Flag of Argentina.svg Аргентина 4–0 Flag of Côte d'Ivoire.svg БСК Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~15.000
Судија: Ал Шариф Сирија Сирија
Батистута гол 2' гол 10'
Алтамирано гол 67'
Акоста гол 81'

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

19 октомври 1992
Flag of the United States.svg САД 5–2 Flag of Côte d'Ivoire.svg БСК Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~9.500
Судија: Бадиља  Костарика
Балбоа гол 12'
Џонс гол 31'
Виналда гол 81'
МАреј гол 67' гол 83'
Траоре гол 16'
Сие гол 76'

Финале[уреди | уреди извор]

20 октомври 1992
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 1–3 Flag of Argentina.svg Аргентина Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~75.000
Судија: Чонг Маврициус Маврициус
Ал-Оваиран гол 65' Родригес гол 18'
Каниџа гол 24'
Симеоне гол 64'

Победник[уреди | уреди извор]

 Argentina 
Предлошка:Победник на 1992 Крал Фахд Куп-big
Прва титула

Стрелци[уреди | уреди извор]

2 гола
1 гол

1 гол (прод.)

1 гол (прод.)