ФИФА Куп на конфедерации 2005

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Куп на конфедерации 2005)
ФИФА Куп на конфедерации 2005
2005 ФИФА Куп на Конфедерации
ФИФА Куп на конфедерации 2005
Општо за првенството
Домаќин(и)  Германија
      градови 5
      стадиони 5
Период на одржување 15 - 29 јуни
Број на учесници 8 (од 6 конфедерации)
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион Flag of Brazil.svg Бразил
Silver medal.svg Второ место Flag of Argentina.svg Аргентина
Bronze medal.svg Трето место Flag of Germany.svg Германија
Четврто место Flag of Mexico.svg Мексико
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 16
Дадено голови 56  (3.5 по натпревар)
Најдобар стрелец Бразил Адриано (5 гола)
Најдобар играч Бразил Адриано


2005 ФИФА Купот на конфедерации беше 7-ми Куп на конфедерации. Тој беше одржан во Германија помеѓу 15 јуни 2005 и 29 јуни 2005

Учесници[уреди | уреди извор]

Учесници на 2005 ФИФА Куп на Конфедерации.
Тим Квалификации Учество
Flag of Germany.svg Германија Домаќини на 2006 ФИФА Светско Првенство 2ро
Flag of Brazil.svg Бразил Победници на 2002 ФИФА Светско Првенство 5то
Flag of Mexico.svg Мексико Победници на КОНКАКАФ Златен Куп 2003 5то
Flag of Tunisia.svg Тунис Победници на Африканскиот Куп на Нации 2004 1во
Flag of Greece.svg Грција Победници на ЕУРО 2004 1во
Flag of Argentina.svg Аргентина Вице-прваци на Копа Америка 20041 3то
Flag of Japan.svg Јапонија Победници на Азискиот Куп 2004 4то
Flag of Australia.svg Австралија Победници на Океанскиот Куп на Нации 2004 3то

1Аргентина добие место во ова натпреварување, бидејќи Бразил беше победник на 2002 ФИФА Светско Првенство и Копа Америка 2004. Ова значеше дека тоа место требаше да го добија Германија,, бидејќи беше вице-првак на 2002 ФИФА Светско Првенство, но таа веќе го имаше загарантирано своето место како домаќин на турнирот. Па со оваа тоа место и се додели на Аргендиина, вице-првакот на Копа Америка 2004.

Стадиони[уреди | уреди извор]

Франкфурт Келн Хановер Лајпциг Нирнберг
КомерцБанк-Арена1 РеинЕнерџиСтадион АВД-Арена Централстадион Франкенстадион
Капацитет: 48,132 Капацитет: 46,120 Капацитет: 44,652 Капацитет: 44,200 Капацитет: 41,926
RheinEnergieStadion Köln 001.jpg Податотека:Awdarena.jpg Frankenstadion 2.JPG

^ Како „Валдстадион“.

Сите 5 стадиони беа уботребувано и на 2006 ФИФА Светско Првенство.

Судии[уреди | уреди извор]

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Океанија
Јужна Африка

Последното започнување од центарот

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим НАт. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Flag of Germany.svg Германија 3 2 1 0 9 5 +4 7
Flag of Argentina.svg Аргентина 3 2 1 0 8 5 +3 7
Flag of Tunisia.svg Тунис 3 1 0 2 3 5 -2 3
Flag of Australia.svg Австралија 3 0 0 3 5 10 -5 0
15 јуни 2005
Flag of Argentina.svg Аргентина 2—1 Flag of Tunisia.svg Тунис РеинЕнерџиСтадион, Келн
Публика:~28.033
Судија: Роберто Росети  Италија
Рикелме гол 33' (пен..)
Савиола гол 57'
Гуемамдиа гол 75' (пен..)

15 јуни 2005
Flag of Germany.svg Германија 4—3 Flag of Australia.svg Австралија Валдстадион, Франкфурт
Публика:~46.466
Судија: Карлос Амариља  Парагвај
Курањи гол 17'
Мертезакер гол 23'
Балак гол 60' (пен..)
Подолски гол 88'
Скоко гол 17'
Савиола гол 31' гол 90+2'

18 јуни 2005
Flag of Germany.svg Германија 3—0 Flag of Tunisia.svg Тунис РеинЕнерџиСтадион, Келн
Публика:~46.337
Судија: Петер Прендергаст Јамајка Јамајка
Балак гол 74' (пен..)
Швајнштајгер гол 80'
Ханке гол 88'

18 јуни 2005
Flag of Australia.svg Австралија 2—4 Flag of Argentina.svg Аргентина Франкенстадион, Нирнберг
Публика:~25.218
Судија: Шамсул Маидин Сингапур Сингапур
Алоизи гол 61' (пен..) гол 70' Фугуероа гол 12' гол 53' гол 89'
Рикелме гол 31' (пен..)

21 јуни 2005
Flag of Australia.svg Австралија 0—2 Flag of Tunisia.svg Тунис Централстадион, Лајпциг
Публика:~25.218
Судија: Карлос Чандиа  Чиле
Сантоа гол 26' гол 70'

21 јуни 2005
Flag of Germany.svg Германија 2—2 Flag of Argentina.svg Аргентина Франкенстадион, Нирнберг
Публика:~42.088
Судија: Љубош Михел  Словачка
Курањи гол 29'
Асамоа гол 51'
Рикелме гол 33'
Камбиасо гол 74'

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Flag of Mexico.svg Мексико 3 2 1 0 3 1 +2 7
Flag of Brazil.svg Бразил 3 1 1 1 5 3 +2 4
Flag of Japan.svg Јапонија 3 1 1 1 4 4 0 4
Flag of Greece.svg Грција 3 0 1 2 0 4 -4 1
16 јуни 2005
Flag of Japan.svg Јапонија 1—2 Flag of Mexico.svg Мексико АВД-Арена, Хановер
Публика:~24.036
Судија: Метју Бриз Австралија Австралија
Јангисава гол 12' Зинха гол 39'
Фонсека гол 64'

16 јуни 2005
Flag of Brazil.svg Бразил 3—0 Flag of Greece.svg Грција Централстадион, Лајпциг
Публика:~42.507
Судија: Љубош Михел  Словачка
Адриано гол 41'
Робињо гол 46'
Жунињо гол 81'

19 јуни 2005
Flag of Greece.svg Грција 0—1 Flag of Japan.svg Јапонија Валдстадион, Франкфурт
Публика:~34.314
Судија: Херберт Фандел  Германија
Огуро гол 76'

19 јуни 2005
Flag of Mexico.svg Мексико 1—0 Flag of Brazil.svg Бразил АВД-Арена, Хановер
Публика:~43.677
Судија: Роберт Росети  Италија
Боргети гол 59'

22 јуни 2005
Flag of Greece.svg Грција 0—0 Flag of Mexico.svg Мексико РеинЕнерџиСтадион, Келн
Публика:~44.922
Судија: Мурад Даами Тунис Тунис

22 јуни 2005
Flag of Japan.svg Јапонија 2—2 Flag of Brazil.svg Бразил Валдстадион, Франкфурт
Публика:~31.285
Судија: Карлос Амариља  Парагвај
Накамура гол 27'
Огуро гол 88'
Робињо гол 10'
Роналдињо гол 39'

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
25 јуни - Нирнберг
 Flag of Germany.svg Германија 2  
 Flag of Brazil.svg Бразил 3  
 
29 јуни - Франкфурт
     Flag of Brazil.svg Бразил 4
   Flag of Argentina.svg Аргентина 1
 
 
Трето место
26 јуни - Хановер 28 јуни - Лајпциг
 Flag of Mexico.svg Мексико 1(5)  Flag of Germany.svg Германија  4
 Flag of Argentina.svg Аргентина 1(6)    Flag of Mexico.svg Мексико  3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

25 јуни 2005
Flag of Germany.svg Германија 2—3 Flag of Brazil.svg Бразил Франкенстадион, Нирнберг
Публика:~42.187
Судија: Карлос Чандиа  Чиле
Подолски гол 23'
Балак гол 45' (пен..)
Адриано гол 21' гол 76'
Роналдињо гол 43' (пен..)

26 јуни 2005
Flag of Mexico.svg Мексико 1—1(про.) Flag of Argentina.svg Аргентина АВД-Арена, Хановер
Публика:~40.718
Судија: Роберто Росети  Италија
Салцидо гол 104' Фугуероа гол 110'
    Пенали  
Перез: Погодок
Пардо: Погодок
Боргети: Погодок
Салцидо: Погодок
Пинеда: Погодок
Осорио: Soccerball shade cross.svg
5–6 Рикелме: Погодок
Родригес: Погодок
Ајмар: Погодок
Галети: Погодок
Соредо: Погодок
Камбиасо: Погодок
 

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

28 јуни 2005
Flag of Germany.svg Германија 4—3(про.) Flag of Mexico.svg Мексико Централстадион, Лајпциг
Публика:~43.335
Судија: Метју Бриз Австралија Австралија
Подолски гол 37'
Швајнштајгер гол 41'
Хут гол 79'
Балак гол 97'
Фонсека гол 40'
Боргети гол 58' гол 85'

Финале[уреди | уреди извор]

29 јуни 2005
Flag of Brazil.svg Бразил 4—1 Flag of Argentina.svg Аргентина Валдстадион, Франкфурт
Публика:~45.591
Судија: Љубош Михел  Словачка
Адриано гол 11' гол 63'
Кака гол 16'
Роналдињо гол 47'
Ајмар гол 65'


 Brazil 
Предлошка:Победник на 2005 ФИФА Куп на Конфедерации-big
Втора титула

Награди[уреди | уреди извор]

ФИФА Златна Копачка: ФИФА Златна Топка: ФИФА Фер Плеј трофеј:
Бразил Адриано Бразил Адриано Flag of Greece.svg Грција

Стрелци[уреди | уреди извор]

5 goals
4 goals
3 goals

2 goals

1 goal

Надворешни врски[уреди | уреди извор]