Куп на Кралот Фахд 1995

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Кралот Фахд 1995
1995 Крал Фахд Куп
Општо за првенството
Домаќин(и) Саудиска Арабија Саудиска Арабија
      градови 1
      стадиони 1
Период на одржување 6 - 13 јануари
Број на учесници 6 (од 5 конфедерации)
Распределба на медалите
Шампион Данска
Второ место Аргентина
Трето место Мексико
Четврто место Нигерија
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 8
Дадено голови 19  (2.38 по натпревар)
Најдобар стрелец Предлошка:З-MEK Луис Гарсија (3 гола)


Крал Фахд Куп 1995 е второ и последно издание на овој турнир, под ова име, затоа што ФИФА ја презеде одговорноста за органмизирање и го преименува во ФИФА Куп на Конфедерации. Тој беше одржан во Саудиска Арабија во јануари 1995. Трофејот беше освоен од Данска, која во финалето ја победи Аргентина, која ја бранеше титулата, со 2-0.

Тимови кои учествуваа[уреди | уреди извор]

Учесници во Крал Фајд Купот одржан во 1995

Стадион[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се играа во:

Ријад
Крал Фахд II Стадион
Капацитет: 67,000

Судии[уреди | уреди извор]

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Јужна Америка

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Данска 2 1 1 0 3 1 +2 4
Мексико 2 1 1 0 3 1 +2 4
Саудиска Арабија 2 0 0 2 0 4 −4 0
6 јануари 1995
Саудиска Арабија 0—2 Мексико Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~25.500
Судија: Императоре  Чиле
Луис Гарсија гол 65' гол 72'

8 јануари 1995
Саудиска Арабија 0—2 Данска Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~10.000
Судија: Чонг Маврициус Маврициус
Б.Лаудруп гол 43'
Вигхорст гол 90'

10 јануари 1995
Мексико 1—1 Данска Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~20.000
Судија: Императоре  Чиле
Луис Гарсија гол 25' Расмунсен гол 48'
    Пенали  
Суарез: Погодок
Дел Олмо: Погодок
Луис Гарсија:
Бернал:
2–4 Погодок: Шјонберг
Погодок: М.Лаудруп
Погодок: Хогх
Погодок: Рипер
 

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Изг. Дад. При. Раз. Бодови
Аргентина 2 1 1 0 5 1 +4 4
Нигерија 2 1 1 0 3 0 +3 4
Јапонија 2 0 0 2 1 8 −7 0
6 јануари 1995
Јапонија 0—3 Нигерија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~25.000
Судија: Крациунеску  Романија
Амунике гол 4'
Адепоју гол 55'
Амокачи гол 65'

8 јануари 1995
Јапонија 1—3 Аргентина Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~10.000
Судија: Бадиља Костарика Костарика
Миура гол 57' Рамберт гол 31'
Ортега гол 45'
Батистута гол 47' гол 86'(пен.)
Чамот гол 54'

10 јануари 1995
Нигерија 0—0 Аргентина Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~20.000
Судија: Бујсаим Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

13 јануари 1995
Мексико 1—1 Нигерија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~20.000
Судија: Крациунеску  Романија
Рамирез гол 20'(пен.) Амокачи гол 51'
    Пенали  
Гарсија Аспе: Погодок
Луис Гарсија: Погодок
Галиндо: Погодок
Хермосило: Погодок
Суиарез: Погодок
5–4 Погодок: Окоча
Погодок: Адепоју
Погодок: Егуавоен
Погодок: Ироха
: Амунике
 

Финале[уреди | уреди извор]

13 јануари 1995
Данска 2—0 Аргентина Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~35.000
Судија: Бујсаим Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати
М. Лаудруп гол 8'(пен.)
Расмунсен гол 75'

Победник[уреди | уреди извор]

 Denmark 
Предлошка:Победник на 1995 Крал Фахд Куп-big
Прва титула

Стрелци[уреди | уреди извор]

3 гола
2 гола

1 гол

1гол (прод.)

Наводи[уреди | уреди извор]