Куп на Кралот Фахд 1995

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Куп на Кралот Фахд 1995
1995 Крал Фахд Куп
Општо за првенството
Домаќин(и) Саудиска Арабија Саудиска Арабија
      градови 1
      стадиони 1
Период на одржување 6 - 13 јануари
Број на учесници 6 (од 5 конфедерации)
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион Flag of Denmark.svg Данска
Silver medal.svg Второ место Flag of Argentina.svg Аргентина
Bronze medal.svg Трето место Flag of Mexico.svg Мексико
Четврто место Flag of Nigeria.svg Нигерија
Статистички податоци за првенството
Одиграно натпревари 8
Дадено голови 19  (2.38 по натпревар)
Најдобар стрелец Предлошка:З-MEK Луис Гарсија (3 гола)


Крал Фахд Куп 1995 е второ и последно издание на овој турнир, под ова име, затоа што ФИФА ја презеде одговорноста за органмизирање и го преименува во ФИФА Куп на Конфедерации. Тој беше одржан во Саудиска Арабија во јануари 1995. Трофејот беше освоен од Данска, која во финалето ја победи Аргентина, која ја бранеше титулата, со 2-0.

Тимови кои учествуваа[уреди | уреди извор]

Учесници во Крал Фајд Купот одржан во 1995

Стадион[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се играа во:

Ријад
Крал Фахд II Стадион
Капацитет: 67,000

Судии[уреди | уреди извор]

Африка
Азија
Европа

Северна Америка, Средна Америка и Карибите
Јужна Америка

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Заг. Дад. При. Раз. Бод.
Flag of Denmark.svg Данска 2 1 1 0 3 1 +2 4
Flag of Mexico.svg Мексико 2 1 1 0 3 1 +2 4
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 2 0 0 2 0 4 −4 0
6 јануари 1995
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 0—2 Flag of Mexico.svg Мексико Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~25.500
Судија: Императоре  Чиле
Луис Гарсија гол 65' гол 72'

8 јануари 1995
Flag of Saudi Arabia.svg Саудиска Арабија 0—2 Flag of Denmark.svg Данска Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~10.000
Судија: Чонг Маврициус Маврициус
Б.Лаудруп гол 43'
Вигхорст гол 90'

10 јануари 1995
Flag of Mexico.svg Мексико 1—1 Flag of Denmark.svg Данска Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~20.000
Судија: Императоре  Чиле
Луис Гарсија гол 25' Расмунсен гол 48'
    Пенали  
Суарез: Погодок
Дел Олмо: Погодок
Луис Гарсија: Soccerball shade cross.svg
Бернал: Soccerball shade cross.svg
2–4 Погодок: Шјонберг
Погодок: М.Лаудруп
Погодок: Хогх
Погодок: Рипер
 

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат. Поб. Нер. Изг. Дад. При. Раз. Бодови
Flag of Argentina.svg Аргентина 2 1 1 0 5 1 +4 4
Flag of Nigeria.svg Нигерија 2 1 1 0 3 0 +3 4
Flag of Japan.svg Јапонија 2 0 0 2 1 8 −7 0
6 јануари 1995
Flag of Japan.svg Јапонија 0—3 Flag of Nigeria.svg Нигерија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~25.000
Судија: Крациунеску  Романија
Амунике гол 4'
Адепоју гол 55'
Амокачи гол 65'

8 јануари 1995
Flag of Japan.svg Јапонија 1—3 Flag of Argentina.svg Аргентина Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~10.000
Судија: Бадиља Костарика Костарика
Миура гол 57' Рамберт гол 31'
Ортега гол 45'
Батистута гол 47' гол 86'(пен.)
Чамот гол 54'

10 јануари 1995
Flag of Nigeria.svg Нигерија 0—0 Flag of Argentina.svg Аргентина Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~20.000
Судија: Бујсаим Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати

Натпревар за трето место[уреди | уреди извор]

13 јануари 1995
Flag of Mexico.svg Мексико 1—1 Flag of Nigeria.svg Нигерија Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~20.000
Судија: Крациунеску  Романија
Рамирез гол 20'(пен.) Амокачи гол 51'
    Пенали  
Гарсија Аспе: Погодок
Луис Гарсија: Погодок
Галиндо: Погодок
Хермосило: Погодок
Суиарез: Погодок
5–4 Погодок: Окоча
Погодок: Адепоју
Погодок: Егуавоен
Погодок: Ироха
Soccerball shade cross.svg: Амунике
 

Финале[уреди | уреди извор]

13 јануари 1995
Flag of Denmark.svg Данска 2—0 Flag of Argentina.svg Аргентина Крал Фахд II Стадион, Ријад
Публика: ~35.000
Судија: Бујсаим Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати
М. Лаудруп гол 8'(пен.)
Расмунсен гол 75'

Победник[уреди | уреди извор]

 Denmark 
Предлошка:Победник на 1995 Крал Фахд Куп-big
Прва титула

Стрелци[уреди | уреди извор]

3 гола
2 гола

1 гол

1гол (прод.)

Наводи[уреди | уреди извор]